Adres: Lapseki SAYGILI Pansiyon (Kız Öğrenci Yurdu) Cumhuriyet Mah. Belediye Cad. No:5 Lapseki/Çanakkale Tel: 0 286 5 123456

Lapseki Nasıl Bir Yer?

blog-1LAPSEKİ ADININ KÖKENİ ?

Yaklaşık 2500 yıldan beri varliğını koruyan Lapseki’nin tarihine geçmeden önce bu adın nereden geldiğinin ve nasıl oluştuğu bilinmemektedir. Lapseki adının kaynağı ile ilgili araştırmalarda iki rivayetten bahsedilmektedir. Birinci rivayete göre: Lapseki’nin Anadolu’ya yapılan Hellen göçleri öncesi varlığını sürdürdügü ve Pityausa olarak anıldığı bilinmektedir. Kordos’un sülalesinden olan Foça’da doğmuş, Fobus (Phoebus) ve Blebüsus isimlerindeki iki kardeş Pityausa’da hükümdar olan kral Mandrom’a hizmet ediyorlardı. Mandrom bu iki kardeşi Foça’lı göçmen kafilesini göndermek üzere görevlendirdi. Kafile Fobus’un nezareti altına girdi. Bu sırada adina Bebrykos’lar denen ve bu bölgede yaşayan yerli halkın saldırısına uğrayan göçmenler tam öldürülecekleri sırada Kral Mandrom’un kızı Lampseke araya girmiş ve göçmenleri ölümden kurtarmıştır. Bu nedenle Hellen göçmenleri Lampseke’ye bir tanrıça gibi tapmişlar ve sonradan ele geçirdikleri Pityausa kentine onun adini vererek şükran duygularını ifade etmişlerdir. İkinci rivayete göre: XVI. yüzyil gezginlerinden Evliya Çelebi (1611-1682) yazdığı seyahatnamesinde Lapseki’den bu şekilde bahseder: “Deniz kenarından uzak bir bayır ve seki üzerinde incirli bir orman vardi. Türkler incire Löp derdi. İşte burada yapılan bu şehre de incirli seki anlamında “Lapseki” denilmiştir ki adi “Löpseki”den gelir.”

blog-2GEZİLECEK YERLER ?

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK PARKI VE MEYDANI (DOĞU SAHİLİ)

Deniz kıyısında bir şehir olmasına rağmen sahil şeridinde gezilecek,yürüyüş yapılacak yerlerin azlığı göz önünde bulundurularak 2009 yılında Lapseki Belediyesi tarafından yapılan bir sahil yoludur.Lapseki Kordon olarakta bilinir.İskeleden , Dalyan Mahallesi’ne kadar bir yürüyüş yoluyla bağlanır.Lapseki’de gezilecek yerlerin başında gelir.Nasıl ki İzmir’de kordon bir çekim merkezi olmuşsa burasıda Lapseki açısından önemli bir alandır.Lapseki’nin vitrini olma özelliği taşımaktadır.

LAMPSAKOS HEYKELİ

Adını Lapseki’nin tarihteki isminden alan dev heykel 25 mart 2012 tarihinde feribotların yanaştığı İskele Meydanı’na yerleştirilmiştir.Sadece Lapseki’nin değil aynı zamanda Çanakakle ilininde simgelerinden birisi olan heykel ilçeye gelen ziyaretçiler tarafından da yoğun ilgi görmektedir.Lapseki’den geçmekte olan birçok kişi bu heykelin önünde fotoğraf çektirmektedir.Heykel 5.5 metre uzunluğunda olup bir kaide üzerine yerleştirilmiştir.Dünyada ilk defa adına para basılan şehir olma özelliği taşıyan Lapseki’ye ait sikkelerin üzerinde pegasus figürü bulunması nedeniyle bu heykelin yapımına karar verilmiştir.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK PARKI VE MEYDANI (BATI SAHİLİ)

2013 Yılında Lapseki Belediyesi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk Parkı ve Meydanı’nın batı kanadına yapılan çalışmalar bütünüdür.çay bahçeleri,çocuk bahçesi,heykeller ve rölyefler (Deniz Kızı Heykeli,Lampsakos Paraları Rölyefi) ,şelale gibi görsel güzellikleri barındırmaktadır.Ayrıca çalışmalar bittiğinde alan içerisinde açık hava müzesi ve saat kulesi’de yapılacaktır.

 

blog-4ETKİNLİKLER ?

KİRAZ FESTİVALİ

Lapseki’nin en önemli tarım ürünü olan Kiraz’ın tanıtımının yapıldığı festivaldir.Haziran ayında gerçekleştirilir.Festival etkinlikleri kapsamında stantlar açılır,minder güreşleri yapılır,konser gecesi düzenlenir.Konser gecesinde,çiftçilerin yetiştirdikleri kirazlar arasından en iyileri seçilir.Ayrıca aynı gece geleneksel olarak kız çocukları arasında kiraz güzeli yarışması yapılmaktadır.2013 yılında 28.si düzenlenmiştir.

PLAJ VOLEYBOLU TURNUVASI

Lapseki İlçesi Türkiye’nin en eski plaj voleybolu turnuvasına ev sahipliği yapmaktadır.Yerli ve yabancı birçok milli sporcunun katıldığı bu turnuva Türkiye’nin en prestijli plaj voleybolu turnuvaları arasında gösterilmektedir.2013 ylında 18.si gerçekleştirilmiştir.2011 yılında ilk defa bisiklet yarışlarıda turnuvaya dahil edilmiştir.

TARİHİ VE GELENEKSEL LAPSEKİ PANAYIRI

Tarihi ve geleneksel Lapseki Panayırı 17 Ağustos’ta başlayıp,21 Ağustos’a kadar devam etmektedir.Çok sayıda esnafın ilgi gösterdiği bölgenin en büyük panayırlarından birisidir.

(kaynak:https://tr.wikipedia.org/wiki/Lapseki)